Acasa » Opera Nights » Ediția 2013 » Distribuția

Distribuția

DISTRIBUȚIA

Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța
 
 
 
 

TRUBADURUL – Giuseppe Verdi

  • Contele de Luna – ȘTEFAN IGNAT (Opera Română București)
  • Leonora – AKIKO HAYAKAWA (Japonia)
  • Manrico – ATTILA KISS (Ungaria)
  • Azucena – ZARUI VARDANIAN (Moldova)
  • Ferrando – CONSTANTIN ACSINTE (Teatrul Național de Operă și Balet “Oleg Danovski”)
  • Ines – IONELA DUMA (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Ruiz – DORU IFTENE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Un Bătrân – MARIUS EFTIMIE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Dirijor – KOICHI INOUE  (Japonia)
  • Regia – OGNIAN DRAGANOV (Bulgaria)
  • Scenografia – BORIS STOIANOV
  • Costume – TVETANKA STOIANOVA (Bulgaria)
  • Coregrafia – FĂNICĂ LUPU

 

DON PASQUALE – Gaetano Donizetti

  • Don Pasquale – MIHNEA LAMATIC (Opera Română Bucuresti)
  • Malatesta – MARIUS EFTIMIE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Ernesto – JOSE CONCEPTION (Spania)
  • Norina – MĂDĂLINA SANDU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Notarul – LAURENȚIU SEVERIN (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Majordomul – BOGDAN SANDU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Dirijor – GHEORGHE STANCIU
  • Regia – LUCIA DRAGAN CICOARA
  • Scenografia – EUGENIA TARASESCU JIANU

 

MY FAIR LADY – Frederik Loewe

  • Eliza – LUCIA MIHALACHE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Higgins – LIVIU MANOLACHE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Pickering – LICA GHERGHILESCU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Doolittle – MIHNEA LAMATIC (Opera Română Bucuresti)
  • D-na Higgins – GLADIOLA NITULESCU (Opereta Bucuresti)
  • D-na Pierce – GABRIELA DOBRE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Freddy – BOGDAN SANDU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • D.na Hopkins – DAIANA GAVRILESCU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • D.na Einsford-Hill – CARMEN CLENCIU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • D-nul Einsford Hill – CONSTANTIN BOTEZATU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Cârciumarul – LAURENȚIU SEVERIN (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Harry – ADRIAN BĂDILĂ (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Jamie – OCTAVIAN MINEA (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Florăreasa – SILVIA SIMIONESCU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Gonzales – BOGDAN OCHEȘEL (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Polițistul – MARIAN IEREMIA (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Charles – ROBERT SAFTA (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Regina – ANIȘOARA BOTEZATU (Teatrul Național de Operă și Balet “Oleg Danovski”)
  • Majordomul – IULIAN BRATU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Prințul Lothar – OVIDIU LINTZMAIER (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Servante
    – LUCIA MIHALACHE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
    – LUMINITA CRISTEA (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
    – RALUCA DARABAN (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
    – MARIA TOROPOC (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Valeți
    – MIHAI DINU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
    – ȘTEFAN LEPĂDATU (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Dirijor – GHEORGHE STANCIU
  • Regia artistică,light design,scenariu – ALICE BARB
  • Scenografia – ADRIANA GRAND
  • Coregrafie – MIHAI MÂNDRUȚIU
  • Maestru Cor – ADRIAN STANACHE
  • Asistent regie – SILVIA SIMIONESCU
  • Asistent scenografie – NICOLETA ONAȘ
  • Asistent lumini – DORU PETRICILĂ
  • Pregătirea muzicală
    – NATALIA GRIBINIC
    – DANIEL SĂRĂCESCU
  • Regia tehnică – PAUL LĂCĂTUȘU, ADRIAN RENEA

 

GALA Giuseppe VERDI – Richard WAGNER

  • Dirijor – RADU CIOREI
  • AKIKO HAYAKAWA (Japonia)
  • MĂDĂLINA SANDU (Teatrul Național de Operă și Balet “Oleg Danovski”)
  • DRAGANA RADAKOVIC (Serbia)
  • ZARUI VARDANIAN (Moldova)
  • JOSE CONCEPTION (Spania)
  • ATTILA KISS (Ungaria)
  • ȘTEFAN IGNAT (Opera Română Bucuresti)
  • MARIUS EFTIMIE (Teatrul Național de Operă și Balet “Oleg Danovski”)
  • MIHNEA LAMATIC (Teatrul Național de Operă și Balet “Oleg Danovski”)

 

ELIXIRUL DRAGOSTEI – Gaetano Donizetti

  • Nemorino – ROBERT NAGY (Opera Română București)
  • Adina – LAURA EFTIMIE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Belcore – MARIUS EFTIMIE (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Dulcamara – CĂTĂLIN TOROPOC (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Gianetta – SMARANDA DRĂGHICI (Teatrul Național “Oleg Danovski”)
  • Maestru de Cor – ADRIAN STANACHE
  • Dirijor – ROMEO RÂMBU

 

Director festival – Alexandru GRUIAN

Director artistic – Daniela VLĂDESCU